Oglądałaś już ostatni webinar o tematach tabu w terapii miednicy? Jeśli nie to opowiemy Ci w skrócie co się tam działo. Całe spotkanie opierało się o przybliżenie słuchaczom 3 ważnych aspektów – anatomii narządów wewnętrznych miednicy, ciąży i możliwości pracy z kobietami w tym okresie oraz blizn, ze szczególnym uwzgędnieniem blizn po cesarskim cięciu i cięciu krocza. Jeśli juz teraz jesteś ciekawy co mamy do powiedzenia w tych tematach to koniecznie zostań z nami do końca tego artykułu. Przed Tobą webinar Dno miednicy, spojenie łonowe i ciąża – czyli tematy tabu w terapii miednicy w pigułce.
Rzecz dzieje się w miednicy
Zaczęliśmy od wykładu z anatomii/embriologii prof. Kowalskiego. Darek pokazał jak to się dzieje, że narządy leżą wewnątrz- lub zewnątrzotrzewnowo i co to oznacza dla ich ruchomości. Z jego wykładu dowiedzieliśmy się również czym są, jak powstają i jaką funkcję pełnią krezki narządów wewnętrznych. Poprzez zrozumienie jak otrzewna w procesie rozwoju otacza macicę wiemy już jaka jest ruchomość macicy, dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju ciąży i jak możemy z nią pracować.
Myślę jednak, że najważniejsze było wytłumaczenia czym naprawdę jest otrzewna. Darek pokazał nam otrzewną jako cieniutką prawie przezroczystą BŁONKĘ, która pełni głównie chemiczną i immunologiczną rolę w ludzkim ciele, a jej zdolność przenoszenia obciążeń mechanicznych jest mocno ograniczona, żeby nie stwierdzić żadna. Okazało się to bardzo ważne w odniesieniu to wykładu Marcela na temat terapii blizn. Dzięki temu chcieliśmy pokazać słuchaczom jak ważne w procesie gojenia jest uwolnienie otrzewnej od napięć mechanicznych, by nie predysponować jej transformacji w tkankę łączną, która przysporzy się do wytworzenia potężnych zrostów w obszarze blizny.
Pierwszy trymestr ciąży
Drugi w kolejności był Kuba, który podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy z kobietami w ciąży. Według Kuby jeśli nie ma takiej potrzeby to nie należy pracować z pacjentkami do 8 tygodnia ciąży . W pierwszych 8 tygodniach embrion rozwija wszystkie struktury przyszłego organizmu. Właśnie dlatego jest to okres, w którym najczęściej dochodzi do samoistnych poronień, co stanowi problem prawny dla nas – terapeutów.
Drugi trymestr ciąży
W drugim trymestrze ciąży rosnąca macica spycha inne narządy dogrzbietowo i dogłowowo, czyli dociska je do porzepony. Rodzi to wiele problemów napięciowych w topografii przepony i struktur z nią związanych. Kto śledzi Fizjopassion ten wie, że dużą rolę przywiązujemy do funkcji przepony i do tego jak wpływa na regulację ciśnień między jamami ciała. Najbardziej typowe objawy w tym okresie ciąży to bóle kręgosłupa i głowy, obrzęki kończyn i uczucie cierpnięcia w kończynach. Warto tu także zwrócić uwagę na to jak zachowuje się spojenie łonowe, ponieważ jego równowaga napięciowa to ważny element profilaktyki rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Trzeci trymestr ciąży
W trzecim trymestrze pracujemy z nasilającymi się objawami trymestru drugiego. Jeśli to możliwe staramy się też umówić z pacjentką na wizytę przygotowującą do porodu. Podczas takiej wizyty szczególną uwagę zwracamy na struktury mogące ograniczyć prawidłowy oddech czyli przeponę oddechową, dno miednicy, górny otwór klatki piersiowej, żebra. Dodatkowo ważne jest zadbanie o prawidłową ruchomość poszczególnych segmentów kręgosłupa. Szczególnie u pacjentek z historią dyskową będzie to kluczowe. Są oczywiście inne obszary, na które powinniśmy zwrócić uwagę i wspominamy o nich w poście na naszym fanpage’u i samym webinarze. Jeśli masz ochotę obejrzeć webinar w formie retransmisji to koniecznie zajrzyj tutaj.
Czas najwyższy na blizny
Marcel w swojej części skupił się na przedstawieniu swego rodzaju niezbędnika, który naszym zdaniem powinien opanować każdy terapeuta pracujący z bliznami. Podzielił go na 5 części. Jesteś ciekawy jakich? No to do dzieła.
Znajomość fizjologii procesu gojenia
Trzy nakładające się na siebie fazy (zapalna, proliferacji i przebudowy) determinują gojenie rany i tworzenie tkanki bliznowatej. Kluczowa wiedza związana z tymi etapami dotyczy możliwości gojącej się tkanki do przenoszenia sił mechanicznych. Ta wiedza wyznacza nasze możliwości pracy z blizną. Zastanawiałeś się kiedyś czemu zazwyczaj wskazuje się rozpoczęcie pracy z samą blizną po okresie 6 tygodni od wykonania cięcia? Jeśli nie wiesz, zajrzyj do fizjologii lub wróć do retransmisji webinaru.
Jak kończy się proces gojenia?
Jeśli pracujesz z blizną świeżo po zabiegu to musisz wiedzieć czym cechuje się prawidłowy, a czym zaburzony proces gojenia. Idąc tym tropem, umiejętność rozpoznania cech blizny atroficznej, hipertroficznej czy keloidu będzie w naszej pracy kluczowa.
Czynniki modulujące gojenie
Zarówno te związane z samą raną, jak i lokalne oraz globalne czynniki, które możemy z bliznowaceniem powiązać. Ogromne znaczenie ma tutaj odżywianie i farmakologia (przewlekła i/lub doraźna). Nie bez znaczenie jest także obszar blizny w kontekście jego unaczynienia i obciążenia mechanicznego. Postaraj się znaleźć więcej takich czynników.
Anatomia, anatomia, anatomia
To co widzisz w obrębie skóry pacjenta to wierzchołek góry lodowej. Rzeczywisty problem toczy się głębiej. Dla świadomego opracowania głębszych warstw tkankowych związanych z blizną musisz znać anatomię swojego pacjenta. Musisz schodek po schodku poruszać się po warstwach ludzkiego ciała. Zacznij od skóry i kontynuuj w stronę powięzi powierzchownej, następnie głębokiej, samych mięśni, by skończyć w obrębie otrzewnej. Bez tej wiedzy błądzisz we mgle, a to się może skończyć zarówno dla blizny jak i dla pacjenta niezbyt szczęśliwie.
Umiejętności manualne
Tutaj Marcel nawiązał przede wszystkim do stopniowania dotyku i kontaktu z tkanką podczas pracy z blizną. Na kolejnych etapach gojenia ten kontakt może się nieco różnić, co determinuje sposób mobilizacji tkanki. Niezależnie od okresu, bądź zawsze cierpliwy i pokorny i szanuj barierę tkankową.
Te 5 elementów tworzy super niezbędnik, który przeprowadzi Cie przez pracę z każdą blizną. Jak to odnieść do pracy z blizną po cesarskim cięciu i cięciu krocza? Poznaj anatomię ludzkiego ciała. Zastanów się jak będą się goić te obszary. Jakie czynniki będą to modulować. Jakie warstwy musisz opracować i jakie bodźce manualne dostosować do opracowywanej okolicy. Oto Twój ogólny przepis na skuteczną pracę z blizną.
Zostaw komentarz