8 faktów na temat nerwu błędnego

Najdłuższy nerw czaszkowy – nerw błędny, który zyskał swą nazwę ze względu na rozległą drogę przebiegu, po której błądzi niczym włóczęga z miejsca na miejsce, wysyłając włókna nerwowe z Twojego pnia mózgu, aż do narządów wewnętrznych.

Nerw błędny stanowi centrum parasympatycznej (przywspółczulnej) części układu autonomicznego i nadzoruje ogromną ilość kluczowych dla naszego życia procesów poprzez komunikację impulsów nerwowych z każdym z narządów.

Najnowsze badania wskazują na wiele powiązań tego wegetatywnego nerwu, rzucając nowe światło na leczenie szerokiej gamy schorzeń, zostawiając leczenie farmakologiczne daleko w tyle. Oto kilka z nich:

1. NERW BŁĘDNY ZAPOBIEGA PROCESOM ZAPALNYM

Poprzez szeroką sieć włókien otaczających Twoje narządy, nerw błędny przy zetknięciu z czynnikami zapalnymi (cytokiny, TNF – tumor necrosis factor etc.) alarmuje mózg o toczącym się procesie zapalnym wywołując tym samym przeciwzapalną odpowiedź za sprawą cholinergicznej ścieżki przeciwzapalnej. Oczywiście pewna ilość substancji zapalnych po urazie czy chorobie jest rzeczą zupełnie normalną, ale ich nadmiar obserwowany jest w różnego rodzaju schorzeniach poczynając od sepsy kończąc na reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Cholinergiczna ścieżka przeciwzapalna (Źródło)

2. NERW BŁĘDNY WSPOMAGA PAMIĘĆ

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Virginia wskazują na poprawę pamięci szczurów poprzez stymulację nerwu błędnego, która prowadzi do uwalniania neurotransmitera norepinefryny do ciała migdałowatego konsolidując tym samym naszą pamięć. Podobne badania wykonano u ludzi, a wyniki dają obiecujące spostrzeżenia, które mogą zostać wykorzystane w leczeniu np. choroby Alzheimera.

3. NERW BŁĘDNY WSPOMAGA ODDECH

Neurotransmiter acetylocholina uwalniany przez nerw błędny, dosłownie zapewnia Ci oddech, kierując pracą Twoich płuc. Pamiętaj, że możesz stymulować swój nerw błędny poprzez chociażby oddychanie torem brzusznym.

4. NERW BŁĘDNY JEST NIEROZERWALNIE POŁĄCZONY Z SERCEM

Nerw błędny kontroluje częstość pracy serca (HR – hart rate) poprzez impulsy elektryczne wysyłane do węzła zatokowo-przedsionkowego. Uwalniana tu acetylocholina spowalnia pracę serca. Lekarze mogą w ten sposób sprawdzać aktywność nerwu błędnego badając przy tym zmienność Twojego tętna poprzez zmierzenie czasu pomiędzy pojedynczymi uderzeniami serca i nakładanie go na specjalne wykresy obrazujące zmienność bicia serca w czasie.

5. NERW BŁĘDNY INICJUJE STAN RELAKSACJI

Kiedy układ sympatyczny (współczulny) napędza reakcję walki lub ucieczki – zalewając organizm hormonami stresu w postaci kortyzolu i adrenaliny – nerw błędny po ustąpieniu zagrożenia daje sygnał do wyciszenia uwalniając acetylocholinę. Impulsacja nerwu błędnego w zawrotnym tempie dociera do wielu narządów stymulując uwalnianie prolaktyny, wazopresyny czy oksytocyny, które uspokajają Cię po reakcji stresowej. Osoby z silną odpowiedzią nerwu błędnego wracają do pełni zdrowi szybciej będąc wcześniej narażonym na czynnik stresowy czy chorobę.

6. NERW BŁĘDNY JEST PRZEKAŹNIKIEM MIĘDZY JELITAMI A MÓZGIEM

Jelita używają nerwu błędnego niczym walkie-talkie, aby przekazać poprzez potencjały czynnościowe mózgowi jak się czujesz. Odczucia jelit są naprawdę realne.

7. NADMIERNA STYMULACJA NERWU BŁĘDNEGO JEST NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ OMDLEŃ

Jeżeli widok krwi sprawia, że się trzęsiesz lub masz mdłości nie oznacza to wcale, że jesteś słabiakiem, ale ofiarą reakcji wazowagalnej. Twoje ciało reaguje na stres, dochodzi do nadmiernej stymulacji nerwu błędnego, co powoduje nagły spadek ciśnienia krwi i tętna. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do ograniczenia dopływu krwi do mózgu i tracisz przytomność, ale zzwyczaj wystarczy usiąść lub położyć się, aby wyciszyć objawy.

8. ELEKTRYCZNA STYMULACJA NERWU BŁĘDNEGO REDUKUJE PROCES ZAPALNY I MOŻE CAŁKOWICIE GO ZAHAMOWAĆ

Przełomowym odkryciem były badania prowadzone przez neurochirurga Kevina Tracey. Jako pierwszy udowodnił on, że stymulacja nerwu błędnego może znacząco redukować proces zapalny. Wyniki badań przeprowadzonych na szczurach były tak obiecujące, że powtórzył eksperyment u ludzi, a wyniki okazały się fenomenalne. W tym celu stworzył implanty, które stymulowały nerw błędny bodźcami elektrycznymi prowadząc do istotnego zmniejszenia, a nawet remisji reumatoidalnego zapalenia.

Widzimy jak istotną strukturą w odniesieniu do globalnego funkcjonowania organizmu na wielu płaszczyznach jest nerw błędny. Nie zapominajmy o nim w terapii, autoterapii i w codziennym życiu. Zbalansowana praca układu autonomicznego to duży krok do zdrowej i radosnej codzienności.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to udostępnij go!