Opona twarda – poznajmy się bliżej

Spis treści

Wczoraj odbył się pierwszy z dwóch webinarów dotyczący pracy z urazami typu whiplash, na którym jednym z bohaterów była opona twarda. Jeśli nie udało Ci się na niego załapać, lub jeśli chcesz sobie przypomnieć ważne punkty tego spotkania, to zapraszam do dzisiejszej lektury w formie tej krótkiej opowieści! Jeśli będziesz uważnie czytać to na pewno zauważysz mały prezent na końcu tekstu. Nie da się go pominąć! 😁

Czy opona twarda jest Twoją znajomą?

Nie? Twój błąd Fizjopasjonato, Opona Twarda może stać się Twoją świetną koleżanką, której wystarczy poświęcić trochę atencji, by w znacznym stopniu ułatwić sobie terapię wielu obszarów ciała. Zanim jednak zaczniesz wchodzić z nią w jakąkolwiek fizyczną interakcję, warto się o niej czegoś dowiedzieć. Pozwól więc, że teraz Was sobie przedstawię i nie stresuj się – Opona jedynie wygląda na taką niedostępną i skomplikowaną, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że klawa z niej babka!

Poznajcie się!

  • Opono, to jest Fizjopasjonata
  • Fizjopasjonato, to jest Opona Twarda, dla przyjaciół Dura

Skoro brudzia już mamy za sobą, to opowiem Ci co nieco o dzieciństwie Dury. Od najmłodszych lat (właściwie to dni) dorastała w towarzystwie niespotykanych wręcz elit – konkretnie to Cewy Nerwowej, którą znasz z życia dorosłego pod pseudonimami Mózg, Rdzeń oraz Nerwy Czaszkowe i Obwodowe. Jeśli wiesz cokolwiek o Układzie Nerwowym, to wiesz, że słynie on ze swojej delikatności. Pomimo  wspólnego dzieciństwa z tym VIP’em Opona nie zaznała nigdy takiego samego poziomu zainteresowania co Układ Nerwowy, z uwagi na Jej odrębne pochodzenie – wywodzi się Ona bowiem z mezodermy. W wyniku tych wszystkich okoliczności Dura postanowiła wstąpić do zakonu Tkanki Łącznej i ochraniać słabszych od siebie. Poprzysięgła wtedy dbać o swojego wieloimiennego przyjaciela, gdziekolwiek by się nie udał!

W wyniku tej przysięgi Opona dotarła właściwie do wszystkich zakątków ciała. Pewnie w tym momencie Fizjopasjonato ta opowieść wydaje Ci się mocno podkoloryzowana, jednak poczekaj proszę do końca historii – wszystko wtedy stanie się jasne.

Czym cechuje się opona przy bliższym poznaniu?

Zanim przejdziemy jednak do wielkiej wyprawy tej dwójki nierozłącznych przyjaciół, przyjrzyjmy się najpierw, jakie cechy pozwoliły bohaterce tej opowieści być tak świetnym bodyguardem dla Tkanki Nerwowej.

Przynależność do zakonu Tkanki Łącznej zobowiązuje do pewnych standardów. Trzeba być zbudowanym z wody, macierzy, komórek i włókien. Dura w tym zakonie wstąpiła dodatkowo do dywizji Zbitej, co wiązało się z tym, że musiała zwiększyć swój stosunek włókien w porównaniu do reszty elementów. W ten sposób już jako dojrzała kobieta prezentuje się jako tkanka z ogromną ilością kolagenu, a niewielką ilością wody i komórek.

Taka budowa pozwala Jej znosić niebywałe wręcz obciążenia mechaniczne, dzięki czemu świetnie ochrania Układ Nerwowy, który nie jest zdolny bronić się sam. Jednak twardość Dury i przysięga jaką złożyła wstępując do dywizji Zbitej nie pozwala Jej wchodzić w bezpośredni kontakt ze swoim przyjacielem. Ile razy by nie próbowała złamać tej przysięgi, zawsze kończy się to marnie dla CUN – po prostu cierpi. Dlatego Opona utrzymuje między Nią a Układem Nerwowym pewną przestrzeń, którą to Układ Nerwowy wypełnia płynem mózgowo rdzeniowym – tworzy się dzięki temu pewnego rodzaju „poduszeczka wodna”. Co prawda ani Dura, ani CUN bezpośredniego kontaktu z tym płynem nie mają, ale siostry Dury – Pajęczynówka i Pia (Opona Miękka) już jak najbardziej tak. Dzięki temu całemu systemowi Układ Nerwowy może być spokojny i nie martwi się za bardzo uszkodzeniami mechanicznymi, które przyjmują za niego wszystkie panny Opony.

Już teraz zapraszam Cię na spotkanie z systemem oponowym w odsłonie, w której prawdopodobnie go nie znałeś! Z lekcji wideo dowiesz się jak to jest z tymi dwiema blaszkami opony twardej ochraniającej rdzeń. 

Lekcja ta jest częścią kursu online ‘Whiplash – od diagnozy do terapii’, w ramach którego pokazujemy praktyczną pracę z pacjentem w stanie ostrym, po urazie typu whiplash. Możesz wspólnie z nami zlokalizować grabki i motyki zaburzające drenaż obszaru szyi.

Odtwórz wideo

Opona i jej system kanalizacji

Drugą rzeczą, jaką na pewno wiesz o naszym gwiazdorze, Układzie Nerwowym, jest to, że metabolizuje On w niebywałym wręcz tempie – a wiąże się z to z przeogromnym zapotrzebowaniem na szybkie i pewne usuwanie niezliczonej ilości metabolitów. Dura w ramach swoich zobowiązań wobec Tkanki Nerwowej wybudowała pomiędzy swoimi dwiema warstwami układ kanalizacyjny dla odpowiedniego usuwania tychże właśnie produktów przemiany materii. Po raz pierwszy te kanalizację Rdzenia i Mózgu opisał spójnie pan Batson. Ale przecież nie o kanalizacji miała być ta historia! Wróćmy lepiej do zapowiedzianych wojaży Opony Twardej.

Opona i jej wypustki

Dura razem ze swoim przyjacielem Cewą Nerwową dzieciństwo spędziła w obszarze kolumny kręgosłupa. Jednak niecierpliwy i wysoko urodzony Układ Nerwowy postanowił wrosnąć w obręb czaszki i przyjąć tam nazwę Mózg. Opona podążając za Jego gwałtownym wzrostem dwoiła się i troiła by zapewnić mu bezpieczeństwo i zmieniając swoje imię na Opona Twarda Czaszkowa stworzyła tam swoje wypustki, które są znane jako: Sierp Mózgu, Sierp Móżdżku, Namiot Móżdżku, a nawet Przepona Siodła.

Opona zabiera Cię w podróż

W ten sposób ta nierozłączna para opanowała (prawie) cały organizm. Z różnych miejsc ciała można usłyszeć epickie historie o Układzie Nerwowym, dokonującym heroicznych czynów, jednak pamiętaj Fizjopasjonato, że ten delikatny bohater, zawsze ma przy sobie swoją wierną Oponę Twardą, która pod różnymi pseudonimami chroni go w każdych okolicznościach.

Pamiętaj też o jeszcze jednej rzeczy. Tkankami, które reagują na naszą terapię są JEDYNIE tkanki łączne, bo to one reagują na dostarczane przez nas bodźce mechaniczne. Układ nerwowy odbiera za to zmianę w tkance łącznej, której dokonał terapeuta. Zatem polecam Ci się zaprzyjaźnić z Durą, bo jeśli chcesz wpłynąć na Jej przyjaciela – Układ Nerwowy, potrzebujesz mieć jego ochroniarza po swojej stronie.

Spotkanie z oponą w praktyce

Mam nadzieję, że ta historia przypadła Ci do gustu i będzie świetną motywacją do praktycznego spotkania z systemem oponowym. Jeśli chcesz się nauczyć oceny tego systemu i różnorodnych form pracy z perspektywy czaszki, kręgosłupa czy kości krzyżowej to mam dla Ciebie propozycję. Spotkajmy się w ramach kursu online – Whiplash – od diagnozy do terapii

Czekamy tam na Ciebie z praktycznymi narzędziami, które pozwolą Ci skutecznie pracować z bólami głowy i kręgosłupa, zawrotami głowy i szumami usznymi. Doskonale odnajdziesz się również w terapii pacjentów pourazowych i pooperacyjnych, a zespoły korzeniowe nie będą już taką udręką.

W ramach tego spotkania mamy dla Ciebie mnóstwo bezcennych bonusów!

Powiązane artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *