Miasto: Wrocław - Moduł I - Data: 17-19.04.2020
Wolne miejsca: dostępne
Miasto: Wrocław - Moduł II - Data: 3-5.07.2020
Wolne miejsca: dostępne
Miasto: Spała - Moduł III zaawansowany - Data: 24-26.04.2020
Wolne miejsca: dostępne
Miasto: Spała - Moduł I - Data: 23-25.10.2020
Wolne miejsca: dostępne
Miasto: Spała - Moduł II - Data: 27-29.11.2020
Wolne miejsca: dostępne
Na szkoleniu tym zostaniecie Państwo zapoznani z różnymi modelami badania i leczenia uwięźnięć struktur nerwowych. Poruszone zostaną aspekty pracy z centralnym oraz obwodowym układem nerwowym.
Praca z centralnym układem nerwowym obejmuje pracę z oponami mózgu, sierpem mózgu i namiotem móżdżku oraz oponami rdzenia. Zostaną zaprezentowane techniki mechaniczne polegające na poprawie ślizgu tkankowego, zmieniające stan nawodnienia substancji podstawowej czy odżywienia tkanki nerwowej.
Zajmiemy się także zjawiskami piezoelektrycznymi oraz technikami nasłuchowymi, które są bardziej subtelne, bazujące na czuciu rytmicznego impulsu czaszkowego, zwijaniu i rozwijaniu powięziowym oraz dłuższych pływach, które przez wielu autorów są kojarzone z polem morfogenicznym (lub inna nazwa pole morfogenetyczne).
Praca z obwodowym układem nerwowym obejmuje pracę z nerwami długimi kończyn, nerwami skórnymi oraz nerwami autonomicznymi. Dodatkowo zostaną przedstawione techniki uwalniania struktur nerwowych w obrębie tułowia oraz szyi i głowy.
Techniki obejmują pracę mechaniczną z tradycyjnymi technikami napięciowymi i ślizgowymi oraz pracę poprzez uwalnianie i przebudowę struktur powięziowych otaczających nerwy. Zajmiemy się także obszarami wyjścia nerwów, ich przejścia przez kluczowe rejony i skrzyżowaniami.
Nasłuchowe techniki obejmują delikatną pracę na nerwach wraz z rytmem czaszkowym oraz zwijaniem i rozwijaniem powięzi. Cały materiał zostanie na końcu połączony w jedną spójną całość, ukazujący różne modele i podejścia w pracy z nerwami i powięzią.
Całość szkolenia to aż 75 godzin dydaktycznych zajęć praktyczno-teoretycznych, które przygotują kursanta do rzetelnej diagnostyki i terapii m.in. na poziomie struktur układu nerwowego.
9:00-09:50 Układ nerwowy, topografia i budowa, neuromobilizacje. Funkcje mechaniczne nerwów, przedstawienie różnych podejść do pracy z tkanką nerwową.
09:50-10:00 Przerwa kawowa
10:00-13:00 Kończyna górna – centralne zespoły uwięźnięć nerwów dające dolegliwości w kończynie górnej
– kręgosłup szyjny i praca na stawach międzykręgowych w stanach ostrych i przewlekłych – uwalnianie korzeni nerwowych
– kręgosłup piersiowy i praca na stawach żebrowo-poprzecznych oraz żebrowo-kręgowych na autonomicznym unerwieniu kończyn górnych Th2(3)-Th5(7)
– praca na zwojach autonomicznych – zwój szyjny górny, środkowy, dolny (gwiaździsty w połączeniu z I zwojem współczulnym Th)
13:00-14:00 Przerwa obiadowa
14:00-15:45 Kończyna górna – centralne zespoły uwięźnięć nerwów dające dolegliwości w kończynie górnej
– praca na zwojach autonomicznych – zwój szyjny górny, środkowy, dolny (gwiaździsty w połączeniu z I zwojem współczulnym Th)
16:00-18:00 Kończyna górna – centralne zespoły uwięźnięć nerwów dające dolegliwości w kończynie górnej
– praca na oponie twardej
18:00-19:00 Praca w punkcie Erba – Nerwy nadobojczykowe (przednie, środkowe, tylne), nerw potyliczny mniejszy, nerw uszny wielki, nerw poprzeczny szyi
9:00-09:50 Kończyna górna – badanie, testy neurodynamiczne, testy naczyniowe- pośrednie
09:50-10:00 Przerwa kawowa
10:00-12:00 Zespół mięśni pochyłych – praca nad uwalnianiem pęczka naczyniowo-nerwowego poprzez pracę na mięśniach pochyłych, więzadle wieszadłowatym osklepka opłucnej
– TOS – zespół górnego otworu klatki piersiowej
– diagnostyka funkcjonalna – różnicowanie odcinka szyjnego kręgosłupa, obojczyka, mięśni pochyłych, mięśnia piersiowego mniejszego, trzewi, zespołu żebra szyjnego
– praca nad uwalnianiem obojczyka, I,II żebra, mięśnia piersiowego mniejszego, pośrednia praca na opłucnej ściennej
12:00-13:00 Obszar łopatki- zespoły zakleszczeń, badanie i praca na nerwach:
– pachowym
– grzbietowym łopatki
– nadłopatkowym
– podobojczykowy
– piersiowy długi
– podłopatkowy
13:00-14:00 Przerwa obiadowa
14:00-15:50 Gałęzie skórne – badanie palpacyjne i uwalnianie:
– gałęzie grzbietowe (skórne) nerwów rdzeniowych
– boczny górny ramienia
– boczny dolny ramienia
– przyśrodkowy ramienia
– przyśrodkowy ramienia
– boczny przedramienia
– przyśrodkowy przedramienia
– tylny przedramienia
– dłoniowe wspólne i właściwe
16:50-17:00 Przerwa kawowa
17:00-19:00 Nerw promieniowy
– badanie – pośrednie poprzez testy napięciowe
– bezpośrednie – palpacyjne
– zespoły zakleszczeń – różnicowanie oraz uwalnianie
9:00-9:50 Nerw łokciowy
– badanie – pośrednie poprzez testy napięciowe
– bezpośrednie – palpacyjne
– zespoły zakleszczeń – różnicowanie oraz uwalnianie
9:50-10:00 Przerwa kawowa
10:00-12:30 Nerw pośrodkowy:
– badanie – pośrednie poprzez testy napięciowe
– bezpośrednie – palpacyjne
– zespoły zakleszczeń – różnicowanie oraz uwalnianie
12:30-13:00 przerwa obiadowa
13:00-14:30 Dół pachowy
14:30-15:00 Podsumowanie , pytania uczestników
Poznaj kadrę naszych specjalistów
Zostaw komentarz